- Úvod
- >>
- Whisky
Whisky | That Boutique-y Whisky Company
Škótska, írska, americká, kanadská, japonská, indická, slovenská a bohvie aká ďalšia. Každá whisky má niečo svoje. Každá inak vonia, každá inak chutí. Všetky, ale vedia prekvapiť. A práve to na nich máme tak radi. Na našom eshope preto nájdete stovky rôznych whisky z celého sveta. Tisíce rôznych vôní a chutí.
Viac sa dočítate v texte nižšie pod produktami.
Písomné pramene sa o whisky zmieňujú už v roku 1494. Vtedy sa v záznamoch škótskej štátnej pokladnice objavila položka - "osem bollov (stará váhová miera) sladu pre brata Johna Cora na výrobu silného alkoholu". Whisky sa však preukázateľne vyrábala už v 13. storočí, a veľmi pravdepodobné už o storočie skôr. Traduje sa tiež, že whisky má súvislosť so svätým Patrikom (5. storočie). Ide však naozaj iba legendu.
Svoj názov dostala whisky z galského „uisge beathe“, čo znamená „živá voda“. Škótov tento alkoholický nápoj sprevádzal doslova od kolísky až do hrobu. Whisky sa podávala pôrodným bábam, kvapkala sa novorodencom na hlavu pri krstoch, pila sa pri zásnubách a svadbách, alebo na bezpečný návrat rybárskych lodí. Keď po bitke pri Cullodene umieral lord Strathallan, vykonali mu ovsenými vločkami a s whisky dokonca posledné pomazanie.
Druhy whisky
Škótska whisky je považovaná za jeden z najlepších druhov whisky a vyváža sa do celého sveta. Podľa zákona o škótskej whisky musí byť pálená v škótskej pálenici a musí zrieť najmenej 3 roky a jeden deň v dubových sudoch. Okrem toho smie byť vyrobená iba z jačmenného sladu. Pri škótskej whisky je povolené stáčať do fliaš iba whisky s obsahom alkoholu 40 %.
Írska whiskey sa od škótskej sa líši okrem iného práve názvom „whiskey“. Ďalším rozdielom je, že v írskych sladovniach sa nepoužíva rašelinový oheň a írskej whiskey tak chýba dymový tón. Írska whiskey musí byť vyrobená v Írsku a trikrát pálená.
Americká whisky – aj v USA sa stretnete s pomenovaním „whiskey“. Vyrába sa z obilnín alebo kukurice. Časté je tiež označenie Bourbon čo je whisky, ktorá pochádza zo štátu Kentucky v USA a obsahuje najmenej 51% kukurice. Na zrenie sa ukladá výhradne do nových dubových sudov. Tie sú pred použitím vypálené zvnútra, čím získava bourbon dymovo drevitú chuť. Práve tá je pre bourbon charakteristická. Americká whisky je tiež ingredienciou jedného z najslávnejších whisky koktailov - Whiskey Sour.
Kanadská whisky je väčšinou jemnejšej chuti a je vyrobená z viacerých druhov obilnín. Spravidla obsahuje aj raž.
Japonská whisky sa výrobou aj chuťou podobná škótskej. Neznamená to však, že ide o obyčajnú napodobeninu. V posledných rokoch si whisky z Japonska vedie veľmi dobre v súťažiach a získava veľké množstvo priaznivcov.
Poslednou dobou vystrkujú rožky aj kvalitné slovenské whisky z Hniezdneho pri Starej Ľubovni - Nestville.
Mimo krajiny pôvodu sa pri whisky rozlišuje aj vek, teda doba zrenia v drevených sudoch.
Single malt alebo blended?
Ani odborníci sa nezhodnú, či je lepšia jednosladová (single malt), alebo miešaná (blended) whisky.
Pri výrobe jednosladovej whisky sa používa výhradne sladový jačmeň. U singel malt whisky znalci oceňujú predovšetkým originálnu chuť. Tá je závislá nielen na konkrétnej pálenice, ale aj roku výroby. Za výrobou single malt whisky stojí vždy jedna pálenica a receptúra sa odovzdáva z generácie na generáciu.
Oproti tomu miešané whisky sú zmesou 10 až 50 druhov rôznych whisky. Blended whisky vznikajú zmesou nielen jednosladových, ale aj obilných whisky z rôznych páleníc. Každá blended whisky je mnoho hodín miešaná, ochutnávaná, čím vzniká skutočne jemná whisky. To ocenia najmä tí, ktorí s whisky ešte len začínajú.