Overproof rum
Rumy s vysokým obsahom alkoholu. Podľa výrobného štandardu CARICOM overproof rum nesmie mať menej ako 57,1 % objemu alkoholu, ale v našej ponuke nájdete aj o niečo menej "ostrejšie" rumy.
Viac sa dočítate v texte nižšie pod produktami.
Zmiatlo Vás niekedy označenie „proof“ uvedené na fľaši vášho obľúbeného destilátu? Každý alkohol (pivo, víno, destilát) musí mať na etikete uvedené, koľko obsahuje alkoholu. V Európe používame označenie „ABV“ – alcohol by volume alebo podľa objemu alkoholu vo fľaši. Na Slovensku sa potom obvykle hovorí o „objemovom percente alkoholu“. Na fľašiach pôvodom z USA vo väčšine prípadov nájdeme práve značenie „proof“. Ako vzniklo? A čo vlastne znamená? Čítajte ďalej.
História značenia „proof“
Na vysvetlenie pojmu musíme späť do histórie, kedy rum bol námorníkom Veľkej Británie vydávaný ako časť ich platu, a to zhruba od polovice 17. storočia. Skúsení moreplavci si pri preberaní zásob z prístavov strážili, či ich budúci „plat“ v podobe rumu má zodpovedajúcu kvalitu. Teda či predajca rum nezriedil vodou, aby si privyrobil. Strážiť kvalitu rumu mal za úlohu takzvaný „Purser“.
V dávnej histórii neexistovali prístroje na meranie „sily“ rumu. Prvý hydrometer bol vynájdený až okolo roku 1730. A tak sa rum testoval buď v čistej forme alebo zmiešaný so strelným prachom. Test spočíval v tom, že sa čistý rum alebo zmes so strelným prachom zahriala ohňom/zapálila a pokiaľ sa objavilo zaiskrenie či horenie, považovali sa také rumy za dostatočne silné a vhodné na pitie na palube.
Rum, ktorý horel rovnako dobre ako suchý pušný prach, bol považovaný za „proven“ (preukázaná sila). Výsledok bol označovaný ako „100° proof“ alebo dôkaz, že v skúške obstál. Rumy s vysokým obsahom alkoholu horeli intenzívnejšie, svetlejšie či vydávali viac tepla. Boli tak považované za silnejšie a značili sa „over-proof“ (dnes o nich najčastejšie hovoríme ako o vysoko percentných rumoch). Pri dokazovaní sily rumu sa zistilo, že hranica, keď zmes rumu a pušného prachu horí, je na 57,15 % objemu alkoholu.