Bylinné likéry | 16.5
Jägermeister a Becherovka. Najznámejšie bylinné likéry, ktoré vám iste neraz pomohli na rozbúrený žalúdok. Vôňa a chuť byliniek ich oboch spája, ale aké bylinky v nich sú a odkiaľ pochádzajú?
Viac sa dočítate v texte nižšie pod produktami.
Prezýva sa jej "trinásty karlovarský prameň". Je skvostom a pokladom českého národa. Pripravuje sa už vyše 200 rokov a po celý čas sa vyrába podľa rovnakej receptúry, ktorá je, ako inak, tajná.
Recept daroval Jozefovi Becherovi v Karlových Varoch doktor Christian Frobrig z Anglicka. Od roku 1807 ju lekárnik Becher začal predávať pod názvom English Bitter ako žalúdočné kvapky. Nielenže ako kvapky fungovala, ale kúpeľným hosťom aj veľmi chutila.
Becherovka sa vyrába z 32 druhov bylín a korenia a neobsahuje žiadne chemické prísady. Väčšina bylín pochádza z Česka, ale súčasťou sú aj prísady zo vzdialených exotických oblastí. Výrobná receptúra je známa iba dvom ľuďom zo spoločnosti, ktorí túto zmes 1x týždenne miešajú a týmto tajomstvom sú doživotne zmluvne viazaní.
Becherovka je veľmi populárna po celom svete, v súčasnosti sa vyváža do takmer 40 krajín sveta a je tiež obľúbeným darčekom z Česka.
Jej chuť a vôňa najlepšie vynikne, ak je ľadovo namrazená na -4 až -6 °C. Z Becherovky je možné pripraviť aj niekoľko známych koktailov, napríklad s tonikom tvorí legendárny koktail s názvom Betón.
Jägermeister
Nemecký bylinný likér trpkej korenenej chuti, tmavo hnedej farby a s obsahom alkoholu 35%. Vyrába sa z 56 rôznych bylín, koreňov, driev a kôry, ako je škorica, koreň zázvoru, šafran a ďalšie. Nájdete ho v typických zelených fľašiach s jeleňom na etikete.
Jägermeister má celkom zaujímavú históriu, kedy jeho vynálezca Curt Mast, ktorý bol vášnivým lovcom, dlho hľadal prírodný nápoj, ktorým by lovci otvárali a ukončovali svoje hony. Dlho experimentoval s rôznymi bylinami a korením, až sa mu to v roku 1934 podarilo. V preklade názov Jägermeister znamená „majster lovec“ a tak sa nie je čo čudovať, že základom loga je jeleň so žiariacimi parohmi. Je to ten istý jeleň, ktorý podľa legendy priviedol divokého lovca, neskôr patróna všetkých lovcov svätého Huberta, ku kresťanstvu.
Aj recept na výrobu Jägermeistera je starostlivo utajovaný, aby dlhé Mastovo experimentovanie neprišlo navnivoč. Hlavnými ingredienciami z 56 druhov sú však zázvor, škorica, aníz, sladké drievko, šafran, borievka, mak, ženšen, kardamón a pomarančová kôra.
Ani vzhľad fľaše však nie je náhoda. Cieľom bolo nápoj skladovať v takej fľaši, ktorá prežije aj pád na dubovú podlahu.
V čistej podobe je opäť najlepšie podávať Jägermeister ľadovo namrazený, a to do rovnako namrazeného panáku. Kombinuje sa aj s tonikom, pomarančovou či limetkovou šťavou alebo zázvorovým pivom. V súčasnosti je populárna aj kombinácia s energy drinkom.
Jeho obľuba a spotreba na Slovensku posledné roky stúpa a jeho fľaša nechýba na žiadnej párty. Tak, ktorý skúsite?