- Úvod
- >>
- Iné
- >>
- Káva
- >>
- Káva na espresso
- >>
- Ready After Coffee Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa Carbonic G1 BIO, 200 - 1000 g
Ready After Coffee Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa Carbonic G1 BIO, 200 - 1000 g
Ready After Coffee Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa Carbonic G1 je krásne sladko-ovocná káva s chuťovým profilom horká čokoláda, ríbezle, tropické ovocie a s plne ovocnou dochuťou. Navyše je certifikovaná ako BIO. Spracovaná je metódou carbonic maceration. Táto technika je prevzatá z vinárstva a využíva anaeróbne kvasenie na vytvorenie komplexnej ovocnej chuti.
Krajina pôvodu: Etiópia
Zloženie: 100% Arabica
Stupeň praženia: Medium Roast (stredné)
Mletie: žiadne (zrnková káva)
Spôsob zberu: ručný
Nadmorská výška: 2000 m.n.m.
Región: Yirgacheffe, Gedeb
Odroda: lokálne odrody
Spracovanie: Carbonic Maceration
Cupping skóre: 86
Balenie: 200/500/1000 g
Chuťový profil: horká čokoláda, ríbezle, tropické ovocie, plne ovocná dochuť
Ovocnosť 75%, Horkosť 25%, Kofeín 40%, Acidita 55%
Káva je určená na espresso.
Niečo o farme, farmároch a káve
Premývacia stanica Chelbessa, kde sa táto káva spracovala, je v oblasti Yirgacheffe pomerne nová. Napriek tomu táto rodinná stanica produkuje výnimočnú kávu, ktorá sa vyrovná niektorým z najznámejších podnikov v regióne.
Poľnohospodári v tomto regióne pestujú kávu už celé generácie. Sú to skutoční odborníci a snažia sa používať tie najlepšie metódy pestovania bez použitia chemikálií. Výsledkom je už teraz výnimočný produkt a spoločnosť Chelbessa z toho vyťaží maximum dodržiavaním prísnych noriem po zbere.
Táto šarža sa spracováva pomocou karbonickej macerácie, čo je technika spracovania inšpirovaná vinárstvom. Podobne ako anaeróbne kvasenie, aj karbonická macerácia prebieha zvyčajne v uzavretom prostredí. Hoci je metóda podobná, hlavný rozdiel medzi anaeróbnym a karbonickým kvasením spočíva v tom, že anaeróbna fermentácia prebieha bez kyslíka a karbonická prebieha za pomoci vysokého tlaku oxidu uhličitého (CO2).
Vytvorenie prostredia bohatého na oxid uhličitý mení druhy mikróbov, ktoré počas fermentácie prežijú a prosperujú. Rozdielna aktivita mikroorganizmov zmení chuťový profil a môže vytvoriť mimoriadne jedinečné a lahodné chute.
Poľnohospodári ručne zbierajú čerešne a dodávajú ich do premývacej stanice. Pri príjme zamestnanci ručne triedia prichádzajúce čerešne, aby odstránili všetky nedostatočne zrelé alebo poškodené čerešne. Čerešne sa vložia do nádoby a uzavrú sa, aby sa do nich nedostal vzduch. V tomto uzavretom prostredí sa začína fermentácia. Keďže šupky čerešní zostávajú neporušené, fermentácia môže trvať niekoľko dní až týždňov. Po skončení fermentácie sa čerešne vyberú, umyjú v čistej vode a uložia na vyvýšené lôžka, aby sa vysušili. Sušiaca sa káva sa pravidelne prehrabe, aby sa zabezpečilo rovnomerné sušenie.