Víno | Bez obalu
Víno je obľúbený spoločník nielen na večierkoch a posedeniach s priateľmi, ale aj pre príjemne strávený večer doma. Lahodný nápoj z vínnej révy je skrátka alkohol vhodný na akúkoľvek príležitosť.
Viac o víne sa dočítate v texte nižšie pod produktami.
Víno ľudstvo sprevádza od nepamäti. Jeho pôvod je dodnes ľahko nejasný. História tohto delikátneho pitia sa začala písať pred viac ako 6 000 rokmi. Zhruba z tejto doby totiž pochádzajú vykopávky prvých vinárstiev na území dnešnej Arménska.
Na našom území sa víno pestovalo už v dobe Keltov a jeho tradícia pretrváva dodnes.
Proces výroby vína
Výroba vína je riadna veda. Najprv je nutné obrať bobule, po zbere prichádza na rad odstraňovanie stopiek od zvyšku hrozna, takzvané odzrnenie. To je potrebné urobiť veľmi šetrne, aby sa stopky z bobúľ nedostali do výrobného procesu vína. Nasleduje lisovanie, kedy sa oddelí šťava od šupiek z bobúľ, po vylisovaní sa výsledný mušt väčšinou odkaľuje. Čím šetrnejšie lisovanie, tým kvalitnejší mušt a tým pádom aj víno.
Mušt je nutné nechať kvasiť, a to 7 až 30 dní v závislosti od odrody vína. Predovšetkým u červených vín sa často po hlavnom kvasení vykonáva ešte jablkovo-mliečna fermentácia. Výroba červeného vína sa od toho bieleho líši aj tým, že sa zmes lisuje až potom, čo prekvasí spolu so šupkami.
U ružových vín sa rmut z červeného hrozna nechá niekoľko hodín ležať, aby došlo k čiastočnému uvoľneniu červeného farbiva zo šupiek. Potom sa vylisuje a ďalej spracováva rovnako ako biele víno.
Druhy vín
Základné delenie vína je jasné. Biele, červené a ružové víno. Víno delíme ale napríklad aj podľa obsahu cukru na suché, polosuché, polosladké a sladké. Ďalej vína delíme podľa triedy a druhu na víno stolové, zemské, akostné a víno s prívlastkom.
S akými ďalšími vínami sa stretnete?
Dezertné vína obsahujú spravidla 15 - 22% alkoholu a 50-150g cukru v 1 litri vína. Dezertné vína bývajú ťažké a často sladké. Obľúbené sú predovšetkým ako aperitívy alebo ako nápoj k sladkým dezertom. Medzi dezertné vína patrí portské, ľadové či slamové víno.
Fortifikované vína sú ako dezert. Sladké a jemné vína s decentným množstvom alkoholu. Radia sa medzi ne napríklad obľúbené sherry, vermúty, portské víno a vyhlásené víno Madeira, pochádzajúce z rovnomenného portugalského ostrova. Práve tieto vína sú tou správnou lahôdkou na oslavy i sviatočné hostiny.
Ako víno najlepšie podávať a skladovať
Všetci milovníci vína sa určite zhodnú, že nie je nič horšie ako pokaziť skvelé víno zlým skladovaním a servírovaním. Ako teda víno skladovať a podávať, aby ste si ho skutočne vychutnali?
Biele vína sa odporúčajú podávať vychladené na 8-12 °C, vhodná teplota konzumácie je potom pri 10-14 °C.
Červené vína sa obvykle podávajú nachladené na 12-15 °C a konzumujú pri teplote 14-17 °C. Červené víno nechajte po otvorení aspoň hodinu stáť, aby sa vydýchalo. Neodporúča sa podávať ho pri izbovej teplote, vždy je potrebné víno o niekoľko stupňov ochladiť.
Ružové vína sa podávajú vychladené na 7 °C, ideálna teplota pre konzumáciu je 9-11 °C.
Víno by nikdy nemalo prejsť tepelným šokom. Je preto veľmi dôležité ho uchovávať v teplotách, v ktorých bude podávané. Pokiaľ sa budete snažiť víno pred podávaním rýchlo vychladiť, skôr mu uškodíte. Nevhodným skladovaním vína zmaríte všetku energiu, ktorá doň bola vložená a nevychutnáte si tú správnu chuť a vôňu.